ЛІЧИЛЬНИКИ ГАЗУ

Встановлення лічильників побутовим споживачам

Які компанії можуть встановлювати лічильники газу?

Організації, що займаються встановленням лічильників газу, повинні мати дозвіл Державної служби з питань праці на виконання таких робіт. Перелік таких ліцензованих організацій розміщено на сайті Держпраці.

Хто повинен оплачувати за придбання та встановлення побутових лічильників?

Є кілька варіантів оплати лічильників газу:

  • за рахунок облгазів;
  • за рахунок бюджетних коштів (крім місцевих);
  • за власний рахунок споживача;
  • за рахунок НАК “Нафтогаз”;
  • за рахунок інших не заборонених джерел.

За рахунок облгазів. Законом передбачено, що облгази зобов’язані забезпечити встановлення індивідуальних лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: 

  • комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року; 
  • для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; 
  • тільки для приготування їжі - до 1 січня 2021 року. 

У встановлених тарифах на розподіл газу були передбачені витрати на установку індивідуальних лічильників (інвестиційна складова). Інвестиційні програми облгазів затверджує НКРЕКП, перед тим вони повинні пройти процедуру громадських обговорень на місцях. В інвестиційних програмах визначається перелік адрес і марка лічильника, який повинен бути встановлений протягом року. Можете звернутися до свого облгазу із заявою встановити лічильник газу у квартирі чи із запитом щодо уточнення термінів встановлення лічильників за вашою адресою

За рахунок державних коштів споживач станом на сьогодні не може встановити лічильники газу через відсутність будь-якої державної програми щодо фінансування таких заходів.

За власний рахунок споживача можна встановити лічильники газу, витрати за які повинен компенсувати облгаз, згідно вимог Закону. Такі витрати облгазу повинні закладатися у тариф на розподіл газу. Проте на сьогодні відсутній порядок та розмір такого відшкодування, який повинен затвердити Уряд. 

Фактично зобов’язання облгазів щодо повернення коштів населенню, яке самостійно встановить індивідуальні лічильники газу є, а механізм виконання такого обов’язку – відсутній. 

Якщо ви хочете, щоб механізм компенсації споживачам за встановлені власним коштом лічильники з’явився, зателефонуйте на урядову “гарячу лінію”.

За рахунок НАК “Нафтогаз” споживач зможе встановити лічильник газу. Уряд 30 січня 2019 року прийняв постанову (№63), якою рекомендував Нафтогаз разом з облгазами забезпечити встановлення індивідуальних лічильників природного газу за заявами побутових споживачів. Проте, на сьогодні механізм реалізації цього розробляється, а також Нафтогаз очікує на дозвіл Уряду здійснювати витрати на встановлення лічильників (шляхом затвердження фінплану).

Безкоштовна заміна лічильника природного газу

Чи повинен облгаз замінити лічильник безкоштовно, якщо він не пройшов повірку/вийшов з ладу?

Якщо лічильник газу, що вийшов з ладу/не пройшов повірку, є власністю споживача, рішення про доцільність його ремонту приймає облгаз, ураховуючи технічні та економічні чинники. У разі прийняття облгазом рішення про доцільність ремонту, облгаз зобов'язаний встановити відремонтований за свої кошти лічильник газу побутового споживача замість тимчасово встановленого лічильника газу з обмінного фонду протягом двох місяців з дати його зняття.

У разі прийняття облгазом рішення про недоцільність проведення ремонту лічильника газу, облгаз зобов’язаний протягом п’ятнадцяти робочих днів після результатів проведення періодичної повірки (але не пізніше двомісячного строку після зняття лічильника газу на періодичну повірку) безкоштовно встановити власний розрахунковий лічильник газу (типорозміром не більше лічильника газу побутового споживача) для подальших комерційних розрахунків і в цей самий строк повернути побутовому споживачу його лічильник газу та письмово повідомити споживача про результати проведення періодичної повірки і прийняте рішення щодо недоцільності ремонту лічильника газу. У такому разі побутовий споживач не може відмовитись від встановлення лічильника газу облгазом.

Якщо ж ваш лічильник було передано на повірку та вчасно не встановлено, рекомендуємо звернутися зі скаргою до НКРЕКП для перевірки фактів порушення норм Кодексу газорозподільних систем.                 

Показники якого типу лічильника не потребують використання коефіцієнтів для приведення до стандартних умов обсягів спожитого природного газу

Якщо ви бачите на своєму газовому лічильнику такі позначки, як виділено на фото (червоним кольором), - жодних коефіцієнтів приведення до стандартних умов в вашому рахунку за газ не має бути взагалі!

А в кого таких позначок немає, то застосування коефіцієнтів протизаконно.

Пояснення:

- позначки “Тб=0 °С” та “Тб=15 °С” означають, що такий лічильник виготовлений із так званим директивним приведенням. Тобто лічильник приводить об’єм газу до стандартних умов вважаючи, що температура газу, який через нього проходить 0 °С та 15 °С, відповідно.

samgaz

Вимога облгазу щодо погашення заборгованості

Чи правомірна умова облгазу щодо встановлення лічильника газу виключно після повного погашення заборгованості?

Ні, встановлення лічильника жодним чином не пов’язано із заборгованістю споживача.

Як лічильником можна виміряти калорійність газу?

Побутовий лічильник ніяк не може виміряти якість газу.

Загальнобудинковий лічильник газу

Чи вважається, що у споживача встановлено лічильник, якщо наявний загальнобудинковий лічильник?

Загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку згідно порядку, визначеному статтею 10 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”. Більшість загальнобудинкових лічильників була встановлена без згоди співвласників будинку, але до прийняття цих змін у Закон "Про забезпечення комерційного обліку природного газу". Тому облгаззбути продовжують здійснювати розрахунки і виставляти квитанції за показами загальнобудинкових приладів обліку. Якщо ви не згодні та хочете сплачувати лише за себе, а не за сусіда, звертайтеся до облгазу із вимогою встановити індивідуальний лічильник.

Для прикладу, є позитивний досвід, коли звернення споживачів до облгазу дали результат. У 2018 році за рішенням Великої Палати Верховного Суду ПАТ “Криворіжгаз” зобов’язане за свій рахунок встановити у квартирах громадян (які звернулися до суду) індивідуальні лічильники газу як побутовим споживачам. Таке рішення суду дає підстави вважати, що облгази зобов'язані встановлювати індивідуальні лічильники газу за власний рахунок. А кошти для встановлення індивідуальних лічильників сплачувалися споживачами за рахунок відповідних тарифів на розподіл газу та були передбачені в інвестиційних програмах підприємств.

Як встановити індивідуальний лічильник безкоштовно у разі наявності загальнобудинкового лічильника?

Встановити індивідуальний лічильник газу безкоштовно, якщо є загальнобудинковий, можливо.

1. За рахунок облгазівЯкщо в інвестиційній програмі облгазу передбачено встановлення індивідуальних лічильників (тобто фактично споживачі сплачували це у тарифі), варто вимагати в облгазів встановити лічильники газу у квартирах. Не зважаючи на той факт, що є загальнобудинковий. 

Довідково. Після відмови ПАТ “Криворіжгаз” встановлювати індивідуальні лічильники, власники квартир звернулися до суду, який зобов’язав встановити їм лічильники газу у квартирах за рахунок підприємства. 

7 листопада 2018 року Велика Палата Верховного Суду постановила, що ПАТ “Криворіжгаз” зобов’язане встановити у квартирах позивачів лічильники газу. Адже, встановлення таких лічильників було передбачено інвестиційною програмою підприємства. 

2. За рахунок НАК “Нафтогаз”. Після затвердження Урядом фінплану для НАК “Нафтогаз” споживачі газу зможуть звернутися до Нафтогазу з проханням безкоштовно встановити індивідуальний лічильник газу.

3. За рахунок інших не заборонених джерел фінансування встановлення лічильників газу