Міфи і правда про газ

 

МІФ: ЦІНИ НА ГАЗ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ ЗНАЧНО ЗАВИЩЕНІ

Минулого року населення та підприємства ТКЕ, які отримують газ за ціною на 20% нижчою за ринкову, використали 17,8 млрд куб. м газу.

Компанія Укргазвидобування видобула 14,1 млрд куб. м. товарного газу. Нафтогаз у повному обсязі поставив його на потреби населення (у газі -- через газзбути, у централізованому опаленні -- через теплокомуненерго).

Поставляючи цей газ зі знижкою від ринкової ціни та без гарантій оплати лише Нафтогаз, бо так компанію зобов'язав робити Кабінет Міністрів постановою ПСО. Решта українських видобувників продають свій газ за вищою ціною комерційним споживачам.

Таким чином, щоб повністю задовольнити потреби населення, Нафтогаз був змушений імпортувати ще 3,7 млрд куб. м газу.

Купуючи газ за кордоном за ринковою ціною, а продаючи його в Україні дешевше за ціною ПСО, Нафтогаз втрачає 8 млрд грн.

cikl1

 

cikl1

Потреба України в газі – 32 млрд куб. м на рік. Внутрішній видобуток Укргазвидобування та приватних компаній покриває лише 2/3 потреби. Україна змушена імпортувати 11 млрд куб. м газу

cikl1

При цьому Україна знаходиться на третьому місці за запасами газу в Європі після Нідерландів і Норвегії.

Єдина дрібничка - знаходиться цей газ на глибині переважно 5-6 км. Уявіть собі, будь ласка, цю відстань. У Києві це приблизно як від Бесарабки до Шулявки. Тільки вглиб.

Це не сланцевий газ, а традиційний, але щоб його витягти на гору, треба багато вкласти. Зібрати і проаналізувати дані сейсморозвідки, щоб знати, де бурити, занурити труби на таку глибину, облаштувати свердловину, очистити та осушити газ. А потім - ремонтувати свердловину, щоб продовжити їй термін служби, а потім - ще встановити дожимну компресорну станцію, щоб "підтягнути" залишки газу. Це багато роботи, знань і грошей. 

МІФ: ВИГОДУ ВІД ВИСОКИХ ЦІН ОТРИМУЄ ЛИШЕ НАФТОГАЗ

Населення сплачує 8,55 грн за кожен кубометр газу. З цієї ціни 70% коштів (5,91 грн/куб. м) держава забирає до держбюджету у вигляді податків та дивідендів

У минулому році КМУ зобов’язав Нафтогаз виплатити 75% прибутку у вигляді дивідендів. Цього року очікує 90%. Таке податкове навантаження робить збільшення видобутку недосяжною мрією.

Після покриття інших видатків на інвестиції залишається лише 0,34 грн/куб. м.Цього не вистачає навіть для підтримки видобутку на поточному рівні, адже для цього потрібно 2,1 грн з 1 куб. м газу, а для збільшення видобутку потрібно 2,9 грн з 1 куб. м газу.

При цьому кожен споживач, навіть той, який проживає на дачі в Козині, отримує від нас знижку приблизно у 2 грн на кожному кубометрі порівняно з ціною, яку платять комерційні споживачі приватним видобувникам та імпортерам.

cikl1

 

МІФ: КРАЇНІ ПОТРІБЕН ДЕШЕВИЙ ГАЗ

Імпортувати газ не просто дорожче, ніж видобувати його в Україні. Держава заробляє податки та дивіденди з кожного виробленого  кубометру газу. А з імпортованого газу заробляє бюджет інших країн.

cikl1

Власний газ – надходження до державного бюджету. Імпортний газ – вимивання грошей з бюджету

cikl1

Не можна очікувати змін, якщо робити все по-старому. Наша країна понад чверть століття йшла шляхом штучного заниження ціни та прихованих субсидій, щоб сподобатися виборцям.

Результат ми бачимо сьогодні: стагнація власного видобутку при величезних запасах газу під землею, фінансування чужої економіки за рахунок імпорту, прірва в бюджеті, низький рівень життя.

Рецепт успіху – ринкова ціна, конкуренція між постачальниками та монетизація субсидій. Очікуваний результат – енергетична самодостатність, зростання надходжень до бюджету, міцна гривня та інвестиції в економіку України, а не інших держав.

МІФ: КОНФОРКА ГОРИТЬ НЕПРАВИЛЬНО, БО ГАЗ "БОДЯЖАТЬ"

Якщо конфорка горить жовтим або червоним кольором – це не означає, що газ низької якості. Багато хто думає, що газ як, наприклад, бензин можна розбавити. Але це не так. Якщо б хтось спробував таке зробити, стався би вибухнув. До того ж якість газу контролюється постійно: від видобутку до транспортування споживачеві. І українці, і європейці отримують газ з однієї труби.

Полум’я може бути жовтим чи червоним з кількох причин:

  • забруднена газова плита (треба почистити сопло пальника, для цього потрібно зателефонувати 104)
  • в приміщенні недостатньо кисню (регулярно провітрюйте)

Якщо плита почищена, приміщення провітрене, а полум’я все одно не блакитного кольору, то проблеми з тиском в газовій системі.

Магістральними газопроводами газ транспортується під високим тиском. Коли газ подається споживачеві тиск понижується до рівня плити чи котла. За цей процес відповідають облгази, тож звертатися треба також до них.