ЯКІСТЬ ГАЗУ

Які є якісні показники газу?

Основний показник якості природного газу – теплота згоряння (калорійність). Чим вища калорійність, тим менший обсяг газу необхідно витратити аби скип’ятити, приміром, літр води на газовій плиті.

Якість газу – це відповідність його фізико-хімічних показників встановленим нормативним документам. Окрім теплотворності, норми регулюють вміст кисню, домішок, інтенсивність запаху.

Фізико-хімічні показники (ФХП) природного газу мають відповідати параметрам чинного міждержавного ГОСТу 5542-87 “Гази горючі природні для промислового та комунально-побутового призначення”.

Калорійності газу- стандартна теплота згоряння має бути не нижчою за 7600 ккал/м3. У середньому калорійність газу, що надходить в мережі облгазів, становить 8200 ккал/м3. Це краще ніж за державним стандартом.

Довідка. Для газоподібних речовин теплота згоряння - це кількість тепла, що виділяється при повному згорянні обємної одиниці (м3) речовини. Вимірюється в джоулях або калоріях. Залежно від того, чи враховується теплота випаровування вологи палива розрізняють нижчу (без урахування) і вищу (з урахуванням) теплоту згорання.

Чи “бодяжать” газ?

Українці отримують газ з тієї ж труби, що і європейці.

Якість газу контролюється при вході в розподільні мережі з газотранспортної системи (ГТС).

Хімічний склад контролюється на всіх етапах: від видобутку до транспортування споживачам.

Укртрансгаз передає до газорозподільних мереж природний газ належної якості, який відповідає чинному ГОСТ 5542-87 “Гази горючі природні для промислового та комунально-побутового призначення”.

При цьому середньозважена нижча теплота згоряння природного газу, що подається споживачам, становить більше 8200 ккал/м3 (при нормі стандарту 7600 ккал/м3 ).

Чому конфорка горить неправильно?

Конфорка може горіти жовтим або червоним з кількох причин:

  • забруднена газова плита. Треба почистити сопло пальника, для цього потрібно зателефонувати 104;
  • в приміщенні недостатньо кисню (регулярно провітрюйте приміщення);
  • недостатній тиск у системі.

Якщо плита почищена, приміщення провітрене, а полум’я все одно не блакитного кольору, то проблеми з тиском в газовій системі.

Магістральними газопроводами газ транспортується під високим тиском. Коли газ подається споживачеві тиск понижується до рівня плити чи котла. За цей процес відповідають облгази.

Є міф, що газ можна розбавити повітрям – це неправда. Якщо спробувати розбавити газ повітрям –станеться вибух.

До того ж якість газу постійно контролюється: від видобутку до транспортування споживачеві. І українці, і європейці отримують газ з однієї труби.

Серія відео-роз’яснень допоможе споживачеві розібратися в деяких питаннях щодо якості газу та спростувати поширені міфи про газ.

Як перевірити тиск та/або якісні показники газу?

Перевірити тиск та/або якість газу можна написавши заяву до облгазу. Після заяви облгаз зобов’язаний протягом 2-5 днів направити свого представника за місцем виклику в узгоджений із споживачем час.

Для перевірки якості газу облгаз має право залучати як свої, так і незалежні, уповноважені законодавством хімлабораторії.

Також, споживач має право за власний кошт ініціювати проведення аналізу ФХП природного газу власною (іншою) хімлабораторією.

Якщо перевірка підтвердить невідповідність газу стандартам, облгаз зобов’язаний перерахувати обсяги спожитого газу і виплатити споживачу компенсацію. В іншому випадку споживач повинен компенсувати облгазу витрати, понесені ним на перевірку якості та тиску газу.

Якщо спори щодо якості газу неможливо вирішити шляхом переговорів, розбіжності передаються на розгляд спеціалізованого органу або вирішуються у судовому порядку.