Додаткові нарахування в платіжках за газ – це незаконно

Більшість побутових споживачів України у листопаді минулого року отримали від своїх облгаззбутів платіжки з донарахуваннями за жовтень 2018 року та попередженням про донарахування  за три попередніх роки. Причиною цього облгаззбути вказали “приведення об'єму газу до стандартних умов”.

Чи це законно?

Додаткові нарахування облгаззбутів у платіжках є незаконними. Облгаззбути вирішили двічі отримати відшкодування за технічні втрати газу, що виникають при приведенні газу до стандартних умов. Для цього вони скористалися наказом Міненерго. Водночас, цей наказ не може застосовуватися до побутових споживачів.

Національний регулятор (НКРЕКП) вважає, що виробничо-технологічні втрати облгазів через різницю температур були вже враховані в тарифі на розподіл природного газу, тому 23.11.2018 комісія ухвалила рішення про заборону здійснювати такі донарахування. Відповідні постанови видані для кожного облгазу.

Що таке стандартні умови?

Стандартними умовами для постачання та розподілу газу в Україні є температура повітря +20 ºС та абсолютний тиск 760 мм рст.

Водночас фактична температура, за якої лічильники газу побутових споживачів здійснюють вимірювання, може відрізнятися від температури, передбаченої цими умовами.  Тому обсяг газу, що пройшов через побутовий лічильник, відрізняється від обсягу газу, переданого з газорозподільчої мережі. Вся справа у тому, що температура навколишнього середовища безпосередньо впливає на обсяг газу, який проходить через побутовий лічильник. Це пов’язано з фізичними властивостями газу. У зимовий період газ стискається, а в літній період – навпаки розширюється.  Саме через різницю температур і виникають технічні втрати газу.

Як домогтися перерахунку в платіжках?

Для проведення перерахунку Вам необхідно:

            1          Направити претензію до облгазу з вимогою усунути допущені ним порушення (не допускати порушення у майбутньому);

            2          Направити претензію до облгаззбуту з вимогою усунути допущені ним порушення та здійснити перерахунок;

            3          Звернутися із скаргою до НКРЕКП щодо недотримання суб’єктами господарювання ліцензійних умов та незадовільної якості послуг, що надаються споживачам природного газу.